ks. Piotr Dzieniakowski ( ....-1912)

W 1887 roku objął parafię św. Benedykta w Radziwiu. Imponował surowym parafianom, zaprawionym w walce o codzienny byt z kapryśną rzeką, nie tylko głęboką duchowością, ale również zdyscyplinowaniem uporządkowaną administracją, konkretnością i energią w działaniu. To właśnie on zdecydował o rozbiórce starego, małego, niszczejącego, drewnianego kościoła i budowie murowanego z palonej cegły. Przystępując do budowy kościoła św. Benedykta, ksiądz Piotr Dzieniakowski miał już duże doświadczenie zdobyte przy restauracji kościoła Najświętszej Panny Maryi w Warszawie. Opierając się tylko na dobrowolnych składkach parafian, w roku 1893 założono fundamenty, po czym nastąpiła dwuletnia przerwa. Zakończenie budowy i konsekracja świątyni mała miejsce w 1902 roku.
Ksiądz Piotr Dzieniakowski w dowód uznania jego zasług został odznaczony godnością Honorowego Kanonika Kapituły Warszawskiej. Do dzisiaj parafianie wspominają powiedzenie ks. Dzieniakowskiego po wybudowaniu kościoła „Żadnej kury gospodyni nie sprzedała, a kościołek stoi”.
Ksiądz Piotr Dzieniakowski zmarł 16 lipca 1912 roku w wieku 72 lat, z czego 25 przepracował w Radziwiu. Pozostawił po sobie nie tylko dwa wybudowane kościoły w Radziwiu i Soczewce, ale również wspomnienie oddanego pracy człowieka.

źródło: Tomasz Piekarski "Kościół św. Benedykta w Radziwiu” - TMR 2002